Napisz do nas

Ośrodki wypoczynkowe Kryta pływalnia Obiekty sportowe i tereny rekreacyjne

Archiwum aktualności 

SAUNA ABC...

Osoba, która pierwszy raz korzysta z sauny jest zaskoczona, że pomimo wysokich temperatur organizm znosi to dobrze, a nasze samopoczucie poprawia się. Nie dzieje się tak przypadkiem, w organizmie, bowiem zachodzi szereg reakcji, które sprawiają, że nasz nastrój poprawia się zarówno w trakcie jak i po kąpieli.
Ciepło panujące w saunie sprawia, że czujemy się uspokojeni i zrelaksowani. Gorące powietrze okrąża skórę i przenika przez całe ciało.

W Polsce sauna były dotychczas kojarzona z symbolem bogactwa i snobizmu. Jednak od kilku lat sytuacja ta ulega zmianie. Polacy odkryli, bowiem, że kąpiel w saunie największe korzyści przynosi naszemu zdrowiu. Dlatego też coraz większe grono rodaków regularnie korzysta z kąpieli w saunie oraz instaluje sauny w swoich domach, a nawet mieszkaniach.

 

Organizm w saunie
Jest Gorąco, para buch.
W tym samym czasie wewnątrz organizmu nie panuje wcale taki niebiański spokój jak na zewnątrz. Kiedy ciało nagiego człowieka przebywa w temperaturze 80 °C, wewnątrz zachodzą liczne fizjologiczne reakcje. Sprawia to, że kąpiel w saunie jest przyjemnym i zdrowym doznaniem. Badania potwierdziły, że kąpiel w saunie przynosi takie same korzyści, co szybki spacer. Temperatura ciała człowieka wynosi ok. 37 °C, a ponieważ jesteśmy istotami, ciepłokrwistymi, organizm dąży do tego, aby tą temperaturę utrzymać. Bez większego niebezpieczeństwa może ona wzrosnąć do 41 °C; ale gdy przekracza 42 °C mogą powstać trwałe uszkodzenia organizmu ludzkiego.


Włącza się alarm.
W saunie organizm otrzymuje informacje zmieniających się warunkach od receptorów znajdujących się w śluzówce dróg oddechowych oraz w skórze. Krwiobieg przesyła dodatkowe informacje do centralnego układu regulacji ciepła, znajdującego się w mózgu. Kiedy informacje o wysokiej temperaturze dotrą do mózgu, zaczynają działać mechanizmy obronne, próbujące przeciwdziałać rosnącej temperaturze. Krew może krążyć 40 razy szybciej, tak, aby wzmóc schłodzenie. Najlepszym jednak sposobem na przegrzanie jest pocenie się.


Leje się pot.
Zaczynamy się pocić po ok. 8 minutach przebywania w ciepłym powietrzu. Objętość wypocin podczas godzinnej kąpieli wynosi od 0, 2 do 1 litra (przeciętnie wypacamy ok. 0, 5 litra). Odparowywanie powoduje pozbycie się nadmiaru ciepła, a jednocześnie skóra jest chroniona przed oparzeniami. Na pot składa się  znaczącej części odfiltrowany składnik krwi. W ten sposób zmniejszona zostaje ilość krwi, rozgrzana skóra rozszerza żyły, co z kolei powoduje zmniejszenie ciśnienia krwi. Organizm dąży do utrzymania ciśnienia, co sprawia, że serce zaczyna szybciej, bić.


Serce w ruch.
Tętno podczas odpoczynku wynosi z reguły  70 uderzeń, ale podczas bardzo ciepłych kąpieli w saunie może wzrosnąć do 180. Normalnie jednak puls  saunie wzrasta do 100 - 150 uderzeń, w zależności od stopnia doświadczenia osoby kpiącej się.  początkujących puls wzrasta o wiele szybciej.  wyniku tych wszystkich zmian w organizmie, ciśnienie krwi stabilizuje się lub spada.
Biorąc pod uwagę regulację temperatury, reakcje  dzieci zachodzą nieco inaczej. Ich proporcje pomiędzy ciężarem a powierzchnią skóry są mniejsze niż u osoby dorosłej. Dlatego też ich wewnętrzna temperatura wzrasta szybciej. W przeciągu 10 minut temperatura może wzrosnąć 1,5 stopnia. Oznacza to, że dzieci potrzebują więcej płynów niż dorośli, najlepiej do 3/4 razy więcej. Nie stwierdzono poza tym innych zdrowotnych problemów w przypadku dzieci biorących kąpiele w saunie.


Stres w saunie?
Temperatura panująca w saunie stwarza sytuację stresów w organizmie, która m.in. wpływa na produkcję hormonów. Są to jednak zmiany dość drobne i krótkotrwałe. Cze zmian hormonalnych przypomina te, które powstają podczas uprawiania sportu; mianowicie uwalniane zostają endorfiny (związki morfinopodobne). Zmiany jednak są do małe  z reguły po kilku godzinach następuje stabilizacja. Możliwe, że to właśnie tym endorfinom sauna zawdzięcza uspokajające i odprężające walory.  saunie, bowiem zapomina się o wszystkich zmartwieniach. Potwierdzone zostało również, że kąpiel w saunie poprawia sen.


Jaki nastrój po saunie?
Sauna zmniejsza agresywność i jest to prawdopodobnie jeden z powodów popularności. Skandynawii sauny, jako miejsca do prowadzenia negocjacji handlowych. W sytuacjach, kiedy trudno dojść do porozumienia, wizyta w rozgrzanej kabinie powoduje rozładowanie napięcia. Poza tym w saunie człowiek pozbawiony jest wszelkich oznak statusu, zanikają, więc równice zewnętrzne.

 

W skrócie wygląda to wszystko następująco:
1. Uwalniają się hormony. Pod wpływem ciepła pobudzona zostaje przysadka mózgowa, uwalniane zostają m.in. endorfiny, które są związkami morfinopodobnymi.
2. Uczucie ciepła. Receptory znajdujące się oskrzelach i narządach oddechowych Odczuwają ciepło. Podpowiadają one mózgowi, że temperatura rośnie.
3. Pojawia się pot. Ciało broni się przed temperaturą poprzez obfite pocenie, pozbywają się w ten sposób nadmiaru ciepła. Jednocześnie pot chroni skórę
przed oparzeniami.
4. Serce bije szybciej. W celu zmniejszenia temperatury krwi oraz utrzymania w miarę stabilnego cienienia, serce zaczyna pracować szybciej. Krążenie krwi zwiększa się (maks. 40-krotnie).
5.  Rośnie tętno. W celu zatrzymania spadku ciśnienia krwi, wzrasta tętno. U osoby początkującej tętno wzrasta z reguły do poziomu 100/150.
6. Ciśnienie krwi spada. Głównym składnikiem potu jest odfiltrowany składnik krwi. W ten sposób zmniejszona zostaje objętość krwi. Ciepło rozszerza żyły i ciśnienie krwi spada.


Na podstawie art. Konrada Kopera
„Organizm w saunie”*

przygotował Andrzej Majkowski


*SAUNA – ogólnopolski kwartalnik Polskiego Związku Saunowego. Lato 2004 Nr 2, str. 7.

Do początku strony

Dodano: 17 października 2008 r.

 

 

Poprzednia strona Następna strona


Miejski Ośrodek Sportu  i Rekreacji 
w Janowie Lubelskim

 

Darmowe liczniki darmowe liczniki!